INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Przeciszewski h. Grzymała  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Przeciszewski Stanisław h. Grzymała (ok. 1710–1773), ciwun ejragolski, marszałek żmudzki konfederacji radomskiej, poseł na sejm. Pochodził z rodziny, której gniazdem było Przeciszewo w woj. płockim, skąd jedna jej gałąź w pierwszych latach XVII w. przeniosła się na Żmudź. Przeciszewscy należeli tam do rodzin «licznych co do familii i mocnych co do popularności» (wg cytowanej przez S. Kościałkowskiego opinii Tadeusza Jagmina z r. 1778).

P. dziedziczył dobra Płuszcze w pow. kroskim na Żmudzi. On to zapewne, nie piastując jeszcze żadnego urzędu, podpisał w r. 1733 z Księstwem Żmudzkim elekcję Stanisława Leszczyńskiego. W r. 1761 pełnił urząd ciwuna berżańskiego. Był klientem Radziwiłłów i reprezentował ich interesy na terenie Księstwa Żmudzkiego. Dn. 6 II 1764 P., będąc już ciwunem ejragolskim, pierwszym wśród czternastu ciwunów żmudzkich, usiłował jako najstarszy (pod nieobecność senatorów) urzędnik ziemski zagaić w Rosieniach żmudzki sejmik przedkonwokacyjny. Spotkał się jednak z ostrą opozycją. «Po wielkiej i długiej lukcie» P. przystał na zagajenie sejmiku przez Jana Dominika Łopacińskiego, bpa żmudzkiego. Jednocześnie, mimo protestów «panów Przeciszewskich» (Rafała – ciwuna wieszwiańskiego, Franciszka – ciwuna pojurskiego, Jana – sędziego ziemskiego, ciwunowicza Ignacego i in.), przeprowadzono uchwałę zezwalającą biskupowi na czynne uczestnictwo na sejmikach żmudzkich z prawem pierwszeństwa przed urzędnikami ziemskimi. Ale równocześnie P., wycofując swą kandydaturę, przeforsował na sejm konwokacyjny Adama Górskiego, star. wikszniańskiego, który już uprzednio «poprzysiągł na wszelkie rozkazy być powolnym i nieodstępnym» Karolowi Radziwiłłowi. Nazajutrz (7 II) w czasie kompletowania kapturu, P., widząc zły dla siebie obrót, opuścił ze swymi przyjaciółmi obrady i ogłosił manifest, w którym wytykał bezprawia panujące na sejmiku. Mimo to marszałek Stanisław Odachowski, ciwun Małych Drywian, sprawnie doprowadził sejmik do końca. P. nie przybył na elekcję nowego króla.

W r. 1767, działając w ścisłym porozumieniu ze Stanisławem Brzostowskim, star. bystrzyckim, żarliwym stronnikiem Radziwiłłów, zorganizował na Żmudzi z pomocą wojsk rosyjskich gen. Prozorowskiego, a przy bardzo małej ilości obywateli, konfederację (przedradomską) i 22 V został jej marszałkiem. Dn. 2 VI uczestniczył w Wilnie w zawiązaniu konfederacji generalnej lit. i w obiorze Brzostowskiego marszałkiem generalnym. W dn. 3–5 IV brał udział w uroczystościach powitania przybyłego («pod konwojem wojska rosyjskiego») po trzyletnim wygnaniu do Wilna K. Radziwiłła. Następnie bywał na posiedzeniach Rady Generalnej konfederacji lit., dopóki Brzostowski nie poróżnił się z N. Repninem. Wówczas P. oraz inni marszałkowie lokalni i konsyliarze, zamiast do Radomia, na polecenie Brzostowskiego «porozjeżdżali się z płaczem i lamentem» do swych domów. Akcję przedwyborczą na Żmudzi prowadził P. pełen obaw o powodzenie, ale dzięki poparciu Brzostowskiego i subsydiom pieniężnym Radziwiłła nie dopuścił protegowanych króla i Repnina. Na sejmiku przedsejmowym w Rosieniach 24 VIII przeforsował wszystkich trzech kandydatów, zwolenników radziwiłłowskich: siebie, Antoniego Uwojnia i Tadeusza Kossakowskiego, rtm. pow. rosieńskiego. Na sejmie nadzwycz. w Warszawie pod węzłem konfederacji radomskiej (5 X 1767 – 5 III 1768) nie odegrał jednak P. większej roli. Przekonany perswazjami ciwuna Stanisława Odachowskiego i kaszt. żmudzkiego Jana Michała Gorskiego, stronników królewskich, P. nie wziął udziału w konfederacji barskiej. Ale też nie przybył do Rosień na zwołany na 26 IX 1768 sejmik przedsejmowy, zbojkotowany przez ogół obywateli żmudzkich. Zmarł w r. 1773.

                                                                                                                                                                         

Estreicher; Słown. Geogr., (Płuszcze); Elektorowie; – Kościałkowski S., Antoni Tyzenhauz, Londyn 1979 I; Łukowski G. T., The Szlachta and the Confederacy of Radom, Romae 1977 (Odb. z „Antemurale”); – Materiały do konfederacji barskiej r. 1767–1768, Lw. 1851 s. 29; Matuszewicz M., Pamiętniki, W. 1876 IV; – Kolęda Warszawska 1766 s. G9, 1767 s. G5, 1768 s. G7, 1769 s. G7, 1770 s. G7, 1771 s. G6, 1772 s. G8, 1773 s. G10; – AGAD: Arch. Radziwiłłów Dz. V t. 8905, 12481 (listy P-ego), Zbiór z Suchej 345/441; B. PAN w Kr.: rkp. 1145.

Wacław Szczygielski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.